Oprogramowanie IT

Dzisiejsze czasy charakteryzuje wszędobylska technologia. Każdy z nas posiada w domu nie tylko komputer, ale także inteligentny telewizor czy lodówkę, a w kieszeni nosimy nowoczesne smartfony. Każdy z tych sprzętów, poza samym fizycznym kształtem posiada również bardzo ważny aspekt – oprogramowanie. Z nim również mamy do czynienia na co dzień. W zależności od tego w jakich celach zostało stworzone pełni różnorakie funkcje. My jako użytkownicy, oprogramowanie kojarzymy zazwyczaj ze wszelkich aplikacji użytkowych – takich jak przeglądarka internetowa czy gry komputerowe. Taką część tej całości nazywamy oprogramowaniem użytkowym. Natomiast jest jeszcze inny odłam – oprogramowanie systemowe, które realizuje podstawowe procesy. Mimo to, każdą z tych kategorii możemy podzielić na kolejne – mniejsze – kategorie. 

Oprogramowanie w biznesie do bodaj jedno z najważniejszych wyzwać dzisiejszych czasów. Firm tworzących w tym segmencie jest najwięcej i ciągle powstają nowe. Oprogramowanie dla biznesu to pojęcie ogólne. Jego różne gałęzie, np. oprogramowanie w branży logistycznej, oprogramowanie w księgowości i finansach, czy może systemy ERP dla produkcji, a może jeszcze do obsługi medycyny to są prawdziwe wyzwania XXI wieku.

1. Oprogramowanie systemowe

Z definicji są to narzędzia realizujące funkcje konieczne do działania systemu komputerowego. W praktyce z oprogramowaniem systemowym możemy kojarzyć głównie systemy operacyjne, jak na przykład:

  • Windows (2000, XP, VISTA, 7, 8, 10, i tak dalej);
  • Linux (Linux Debian, Ubuntu, Red Hat, Android i temu podobne);
  • Reszta systemów z grupy unixowej (choćby macOS czy FreeBSD).

2. Oprogramowanie użytkowe

W przypadku tej gałęzi oprogramowania zaczynają się większe schody, gdyż możemy z niej wyciągnąć coraz więcej i więcej kolejnych podgałęzi, które mogą się ze sobą także zaplatać. Natomiast warto wiedzieć, że tego typu oprogramowanie możemy zazwyczaj kojarzyć z tym – z czego korzystamy na co dzień. Natomiast możemy też wyróżnić kilka podstawowych grup, jak na przykład:

  • oprogramowanie biurowe (pakiet Microsoft Office, LibreOffice, OpenOffice czy Dokumenty Google);
  • oprogramowanie do tworzenia bądź obróbki wideo, dźwięku i grafiki (Adobe Photoshop, GIMP, MS Paint, Adobe Lightroom, Adobe Audition, Audacity, Adobe Premiere, Camtasia Studio i wiele innych);
  • oprogramowanie specjalistyczne (systemy CRM, systemy policyjne, systemy państwowe – choćby CEPIK);
  • gry komputerowe (na przykład: Wiedźmin, Need For Speed, Counter Strike);
  • odtwarzacze wideo i audio, serwisy streamingowe (Winamp, Windows Media Player, Spotify, Netflix);
  • przeglądarki internetowe (np. Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera);

Oczywiście to wszystko to tylko niewielki wycinek z całego terminu jakim jest oprogramowanie. Ta dziedzina, jak i cała technika ciągle się rozwija, dlatego już dziś w wielu przypadkach zaciera się ta granica pomiędzy różnymi grupami aplikacji, a dodatkowo powstaje ich coraz więcej. Warto się temu przyglądać.