Nowoczesne rozwiązania biznesowe bazujące na modelu chmury obliczeniowej początkowo budziły wiele obaw i wywoływały nieufność przedsiębiorców. Niemniej jednak od dłuższego czasu koncepcja ta zyskuje coraz większą popularność, wzbudzając zainteresowanie zarządów dużych korporacji, właścicieli mniejszych innowacyjnych przedsiębiorstw oraz osób decyzyjnych działów IT.

Chmura obliczeniowa i jej wykorzystanie do systemów ERP

Chmury obliczeniowe mają za zadanie udostępniać usługi obliczeniowe za pośrednictwem sieci internetowych. Jest to zatem model przetwarzania danych, który opiera się na użytkowaniu usług dostarczanych przez usługodawcę. Uruchamianie systemów ERP w chmurze daje przedsiębiorcom wiele możliwości. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na instalację tego typu systemów biznesowych na serwerach dzierżawionych właśnie w chmurach obliczeniowych.

Korzyści płynące z posiadania systemów ERP w chmurze

Istnieje szereg korzyści płynących z instalacji systemów ERP w chmurze. Oczywiście jedną z kluczowych zalet jest redukcja kosztów. Korzystając bowiem z tego typu nowoczesnego rozwiązania przedsiębiorca nie musi inwestować w własne serwery, ogranicza koszty zużytej energii elektrycznej, a także eliminuje koszty związane z zakupem i utrzymywaniem oprogramowania i sprzętu.

Kolejną korzyścią płynącą z wykorzystania chmury jest jej uniwersalność. Chmury obliczeniowe działają w każdej lokalizacji, nie tracąc jednocześnie na wydajności. Dzięki temu firmy mają możliwość korzystania z dużej przepustowości i większej mocy obliczeniowej. Tego typu usługi ulegają w chmurze skalowaniu, co pozwala dobrać ustawienia i konfigurację chmury do potrzeb jednostki gospodarczej.

Chmura zapewnia również dużo większą ciągłość działania. Dublowanie danych w licznych lokacjach w sieci dostawcy chmury zapewnia większą efektywność procesu tworzenia kopii zapasowych, czy odzyskiwania danych po awarii. Chmura działa dzięki globalnej sieci nowoczesnych i bezpiecznych centrów danych, co oznacza, że przedsiębiorstwo wykorzystuje najlepszy sprzęt dostępny na rynku w sposób zdalny. Sprzęt, na który przedsiębiorca często nie ma możliwości sobie pozwolić.

Oprogramowanie w chmurze, jak i stacjonarne może obejmować dowolne obszary działalności przedsiębiorstwa. Właściciel firmy może dowolnie wybierać oraz informatyzować kluczowe obszary swojej działalności. Oczywiście jeśli dostawca oprogramowania takowe systemy posiada.

Oprogramowanie biznesowe w chmurze swoim zasięgiem musi obejmować kluczowe obszary działalności przedsiębiorstwa. Systemy dedykowane produkcji, oprogramowanie do zarządzania pracownikami, sprzedaż, finanse to z pewnością kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa.

Równie istotną korzyścią jest przekazywanie obowiązków zarządzania infrastrukturą technologiczną dostawcy usług. Dzięki temu przedsiębiorca może zwiększyć produktywność swoich pracowników i lepiej wykorzystać swoje zasoby.

Podsumowując, istnieje wiele zalet i korzyści, które niesie ze sobą lokowanie systemu ERP w chmurze. Tego typu nowoczesne rozwiązania biznesowe należą do najnowszych trendów wśród przedsiębiorców, zapewniając im niskie koszty, elastyczność i wydajność.