Systemy ERP przede wszystkim służą do zaawansowanego zarządzania zasobami. Ich wdrożenie pozwala zinformatyzować całą firmę i zarządzać nią tak naprawdę za pomocą jednego narzędzia. Narzędzia ERP pozwalają zarządzać każdym obszarem firmy dzięki konkretnym, wyspecjalizowanym modułom, które wzajemnie ze sobą współpracują. Dodatkowo mogą one niezależnie od siebie pracować jednocześnie tworząc całość oprogramowania biznesowego.

W jakich obszarach działa to oprogramowanie?

Tak naprawdę, nowoczesne systemy zarządzania produkcją mogą objąć każdą działalność przedsiębiorstwa, a więc księgowość, zarządzanie, magazyny, dostawy i całą logistykę, marketing, harmonogramowanie, kontakty z klientami i inne. Bardzo ważne jest jednak to, aby jeszcze przed wdrożeniem oprogramowania poznać potrzeby konkretnej firmy i dopasować do nich parametry takiego narzędzia. Równie istotne jest dopasowanie do branży, w której dane przedsiębiorstwo działa.

Tak naprawdę to nie ma dzisiaj obszaru, w którym system ERP nie byłby dostępny. Wręcz przeciwnie, ma się wrażenie, że jest tego za dużo i nie do końca wiadomo co jest dla naszego przedsiębiorstwa, dla naszej charakterystyki pracy najważniejsze i najpotrzebniejsze. Ale od przybytku głowa nie boli. Zdecydowanie lepiej mieć ogromny wybór, niż nie mieć go.

Jakie zalety ma to oprogramowanie?

Pierwszą i najbardziej oczywistą zaletą jest to, że takie oprogramowanie pomaga lepiej zorganizować działalność całej firmy na każdym możliwym obszarze. W efekcie możliwe jest znaczne poprawienie wydajności. Na przykład, można lepiej zarządzać dostawami oraz zaopatrzeniem tak, aby zoptymalizować ewentualne zamówienia i zniwelować ilość towarów zalegających na magazynie. Poprzez jedną, spójną bazę można znacznie lepiej zarządzać relacjami z klientami, a dodatkowo skrócić czas realizacji zamówień. Tym samym zwiększa się konkurencyjność firmy, efektywność wykonywanej pracy, co bezpośrednio przekłada się na większe zyski.