optymalizacja produkcji

Ważnym zadaniem kierownictwa zakładów produkcyjnych jest planowanie produkcji. Polega ono na przydzielaniu konkretnych zadań pracownikom, dokonywaniu zamówień, kontrolowaniu stanów magazynowych. Po zainstalowaniu na komputer specjalnego oprogramowania, można na tych czynnościach zaoszczędzić mnóstwo czasu!

Jak program oszczędza czas

Nie potrzeba wpatrywać się w analizy, raporty i tabele, by ustalić, czy produkcja pracuje na najwyższych obrotach i osiąga wytyczone zyski. Wystarczy spojrzeć w program komputerowy, który na podstawie systematycznie wprowadzanych do niego danych sam opracuje nam raport z wydajności, a nawet wskaże słabe punkty fabryki. Systemy analityczne idealnie wpisuję się w ten mechanizm. Z jednego miejsca mamy wgląd w wszystkie procesy produkcyjne, analizy, harmonogramy, etc.

Wygodne i szybkie planowanie produkcji

Aby zaoszczędzić swój czas na analizowaniu danych, wystarczy zaprzyjaźnić się z programem, który automatycznie będzie je przetwarzał i pokazywał wyniki w czytelnej formie. Program zaalarmuje, kiedy stan magazynowy będzie wymagał uzupełnienia. Pozwoli skontrolować nasze zakupy i zamówienia, a także zweryfikuje wydajność poszczególnych stanowisk produkcyjnych. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa produkcyjnego, można wybrać mniej lub bardziej zaawansowane programy wspomagające planowanie produkcji. Inwestycja w taki program to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie, pozwalający zaoszczędzić nawet 70% czasu pracy fabryki.

Kompleksowe systemy planowania

Nie jest tajemnicą, że w większości przedsiębiorstw produkcyjnych używa się systemów ERP, lub MRP. W zależności od potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. Systemy MRP są tylko i wyłącznie używane do zarządzania materiałami w przedsiębiorstwach. Systemy ERP natomiast dodatkowo wspomagają takie obszary jak sprzedaż, finanse i księgowość, kontrole, zasoby ludzkie.

Ciężko obecnie prowadzić firmę produkcyjną bez informatycznego wspomagania jakim jest oprogramowanie biznesowe. System oczywiście dostosowuje się do danego przedsiębiorstwa. Kluczowe w tym zagadnieniu jest właśnie planowanie oraz harmonogramowanie. Możemy z góry ustalić i zaplanować jak nasza produkcja ma przebiegać i jaki pod to ma być harmonogram. Każdy pracownik, kierownik wie, co ma robić, jak i co użyć.

Oczywiście wszystko pod pełną kontrolą za pomocą systemu planowania. W razie awarii można modyfikować i zmieniać nasze plany. Bez odpowiedniego systemu informatycznego takie działania są praktycznie niemożliwe.