Warto poważnie przemyśleć wybór odpowiedniego programu logistycznego, gdyż jest to decyzja na długi okres. Przed jej podjęciem należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Ważna jest opinia o danej firmie czy zakres funkcjonalny, jednak elementów, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest o wiele więcej. Oprogramowanie w logistyce ma duże znaczenie. O wyborze programu logistycznego decyduje:

1. Doświadczenie przedstawiciela firmy

    Umiejętności konsultanta są kluczowe przy podejmowaniu decyzji. To dostawca jest odpowiedzialny za system logistyczny. Firma musi mieć potrzebne doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań IT w branży, w jakiej działamy. Dzięki temu konsultant będzie doskonale wiedział, jakie mamy wymagania, czego oczekujemy od programu. Tylko znając specyfikę biznesu, w jakiej działamy, konsultant jest w stanie zaoferować nam najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu zysjujemy pewność, iż dostawca wdrąży system logistyczny zgodnie ze sposobem funkcjonowania naszej firmy. Konsultant powinien być w stanie doradzić nam, jakie procesy powinniśmy zmienić wewnątrz organizacji, aby polepszyć wydajność firmy i uzyskać lepsze wyniki. Należy mieć na uwadze, iż programy logistyczne są jedynie narzędziami, a tylko od efektywności działania firmy będzie zależeć, czy system przyniesie pożądane efekty.

2. Posiadane referencje

    W branży IT często wykorzystuje się referencje jako narzędzie przydatne do budowania pozytywnego wizerunku firmy w oczach jej nowych klientów. Dzieje się tak, gdyż są one dowodem na prawidłowe działanie oferowanego przez firmę systemu, czy został on dobrze wdrążony. Należy jednak wcześniej zweryfikować działanie systemu i obsługi wdrążeniowej.

3. Roadmapa, czyli plany rozwojowe i zakres funkcjonalny

    Bardzo istotny jest zakres funkcjonalny, a tak właściwie to czy system logistyczny jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby naszej firmy. Profesjonalny dostawca będzie starał się nadążać za wszystkimi nowościami technologicznymi. Branża bardzo szybko ulega zmianie, najlepsze rozwiązania dzisiaj, mogą okazać się za parę miesięcy przestarzałe. Warto wybrać firmę, która będzie mogła pomagać nam w logistyce przez wiele lat, a nie tylko dzisiaj. Na aktualne problemy z logistyką powstają coraz to nowe rozwiązania, firma, z jaką współpracujemy powinna, cały czas się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Dostawca powinien reagować na wszelkie potrzeby rynku. Musi on spełnić nasze wymagania i pomagać nam eliminować napotkane problemy.

    Zanim wybierzemy swojego dostawce oprogramowania, warto przyjrzeć się z bliska wszystkim czynników, abyśmy dokonali dobrego wyboru na długie lata.